Datum kupovine: 05.11.2024. u 20:34
Prodat po ceni: 150 RSD
Saznajte više o Limundo zaštiti
Cena knjige bitno smanjena
Povez : mek
Broj strana 296
Stanje istrgnuta naslovnastrana inače knjiga u odličnom stanju
Prenosimo putopis našeg saradnika Dragana Bajovića, koji je pod naslovom “Ruske impresije” deo “Zapisa iz gipsa”, knjige koju su ondašnje “Ibarske novosti” objavile 2007. godine; u istoimenom listu putopisi su objavljeni 1993. godine
U naše „divno vreme“, kada smo se hvalisali sjajnim standardom, skoro iz večeri u veče na našoj dičnoj televiziji gledali smo kako narod naš bratski tamo u Rusiji gladuje. Rafovi prazni, redovi ispred prodavnica beskrajni, bukvalna bitka za hranu! U poslednje vreme, zapravo u poslednje dve godine, takve „dokumentarne“ snimke više ne viđamo. Sada više nemamo snimke gladi i beznađa iz te nama bratske i daleke zemlje. Pogrešiće onи koji misle da TV Beograd nema para za snimatelje u Rusiji (konkretno u Moskvi). Po TV Beograd tamo više nema prizora gladi koja sad, nas ovdašnje, pritiska, pa više i nema šta da se snima, kao što se ni ovde ne snimaju kilometarski redovi za ulje ili mleko. Zato iz Moskve slušamo samo telefonske izveštaje u kojima se uglavnom veliča ruska (komunistička) opozicija, a napada Jeljcin[1].
Slika Moskve danas sasvim je različita od onog što pokušava, preko telefona, da nam objasni naša televizija. Moskva je dvanestomilionski grad. U njoj ima prosjaka, da! ima kriminalaca, da! ima siromašnih, da! Naš dvomilionski grad Beograd procentualno ima više, da upotrebim velikog ruskog pisca Dostojevskog, „jurodivih i ubogih“. Uostalom kod nas je rat. Na Železničkoj stanici „Beograd“, čim siđete sa voza, srešće vas čovek u maskirnoj uniformi, dobro naoružan, koji će vas pitati odakle je stigao „vlak“. U Moskvi, bar za sada, nema tih „pokretnih žbunova“.
Moskovljani, u proseku, sada bolje žive od Beograđana. Statistički podaci vazda su bili kao onaj vic sa mesom i kupusom (s tim što je kod nas i jedno i drugo preskupo). Ipak, moram da se pozovem na te podatke: jedan hleb u Rusiji košta 25 rubalja! Znak uzvika je ovde zato što se kod nas za jednu nemačku marku (ah, ta „prokleta izdajnička moneta“!) mogu kupiti u najboljem slučaju tri hleba. U Rusiji, za isti novac, možete da kupite skoro 18 hlebova. I, drugo, nama, i svima, litar vrlo bitnog benzina tamo košta 56 rubalja, što znači da za jednu marku možete kupiti 7,6 litara te dragocene tečnosti. Kod nas jedva da za tu sumu dobijate 300 mililitara, ako uopšte negde i nađete benzin.
Naravno, čitalac će se odmah zapitati koliko to Moskovljani zarađuju. Opet statistički podaci: u proseku 35 maraka (u martu 1993). O cenama je izlišno govoriti. Možda treba samo napomenuti da su moskovske prodavnice (u kojima, recimo, možete da kupite sasvim pristojan topao zimski kaput za 7.000 rubalja) prepune. Na širokim ulicama, prostranim prospektima i bulevarima reke automobila. Automobili su uglavnom u lošem stanju, veliki su potrošači (volge, lade, moskviči), ali idu. Na trotoarima more ljudi, što prolaznika, što onih koji nešto prodaju. Na ulazima u metro silan svet koji prodaje svoje kućne ljubimce – pse raznih rasa. Siromašan svet u Moskvi prodaje i već nošene odevne predmete i to samo u jednom primerku. Odlučite da vam više nije potrebna suknja, šubara, jakna… Onda to lepo iznesete na ulicu i ponudite na prodaju. Grad je sada otvoren, možda i previše. Ono što se neće dopasti Srbinu, prodaće se Amerikancu. Jedna prelepa devojka na Crvenom trgu, dok sam se vrzmao oko crkve sv. Vasilija Blaženog, prišla mi je, skinula sa moje zbunjene glave kapu marke „sivi dom“ i stavila na istu šubaru. Onda je pobedonosno počela da se divi mom novom izgledu. Shvatio sam da bi, po njenom mišljenju, bilo glupo vratiti se iz Rusije bez šubare. Ipak, morao sam da joj se izvinim.
Na trgu Lubjanka, gde je i moćna zgrada zloglasnog KGB-a, u ogromnoj robnoj kući „Dečji svet“ možete da kupite strani automobil. Mercedes 600 košta 120.000 dolara, mercedes 190 nekih 30.000 dolara. Ima tu i bmw-a, volvoa, saboa, američkih kadilaka.
Primetio sam da Moskovljani puše uglavnom strane cigarete: marlboro, kent, ha-be… One koštaju u proseku 400 rubalja (nepunu nemačku marku). Ruske cigarete možete nabaviti i za samo 40 rubalja.
Iz pristojnosti, do sada nisam pisao o Ruskinjama. Ruskinje su, odmah posle naših, najlepše žene na svetu. U totalitarnom režimu, nemajući praktično od čega da žive, one su se, često uz znanje njihovih muževa, lako podavale drugim muškarcima. Mislim da je ta „navika“, tu i tamo, još uvek „na snazi“. A baš su lepe!
Već sam pomenuo da u Rusiji privatni biznis cveta. Za kraj ovog dela, preneću tri pitanja i toliko odgovora. Pitanja su upućena Nataši Volnov, vlasnici eksportne firme „Rezon“ u Moskvi.
Sada je u Rusiji sve više stranaca. Šta vam omogućuje taj prebražaj? Imam utisak da se sada može mnogo više zaraditi.
U pravu ste! Ja, lično, nastojim da to iskoristim. Radim pošteno i marljivo za svoje i dobro moje porodice i države. Sada ima mnogo više slobode i mogućnosti za privatnu inicijativu.
U SSSR vaše plate bile su dva do tri dolara?
Kratko odgovaram: radnici koji rade kod mene, u Ministarstvu zdravlja, gde su ranije radili, imali su plate po 12.000 rubalja. Za februar ove godine kod mene su dobili po 39.000 rubalja.
To je više od 50 dolara?
--- 14.11. 13:37 prodavac je promenio načine slanja ---
Lično preuzimanje Beograd ,
u neposrednoj blizini hrama Svetog Save od 8 h -
12 h i na adresi iz podataka
Za predmete većeg gabaritma ne odnosi se lično preuzimanje u Beogradu !