Cena knjige bitno smanjena
povez :tvrd
broj strana :152
stanje . potpis na naslovnoj strani inače knjiga kao nova
Nada Mihoković-Kumrić za svoj roman Lastin rep zasluženo je primila književnu nagradu „Mato Lovrak“ koji je 1995. godine proglašen našim najboljim romanom za mladež. U ovom svom djelu autorica se prihvatila dvostruko osjetljive teme: emocionalnog i duhovnoga sazrijevanja djece u vrijeme puberteta, u obiteljima koje su pred rasulom zbog ljubavnih problema roditelja koji se nalaze pred raspadom braka. Ionako složenu situaciju otežavaju i socijalni problemi. Teško je reći je li teži i složeniji položaj djece ili odraslih, koji pravo stanje stvari pokušavaju gurnuti pod tepih, umjesto da se zrelo suoče sa svim posljedicama vlastitih odluka. Stječe se dojam da su i jedni i drugi nedorasli situaciji. Osobito su djeca izložena velikoj patnji, pa u očekivanju da se problemi razriješe, nastoje i sama ubrzati taj mukotrpan i bolan proces. S kakvim uspjehom?… Ovaj lektirni naslov namijenjen sedmašima dobar je predložak koji pokreće koristan razgovor s roditeljima, profesorima i među učenicima kako bi mladi kasnije u životu bili u stanju nositi se s različitim, složenim situacijama i kako bi znali cijeniti stvarnu vrijednost obitelji.
KRITIKA O KNJIZI:
Pred nama je priča za mlade, moderan roman po danas posebno zanimljivoj temi – razdvojenosti života roditelja, ili naprosto rastavi braka. (…) Kroz radnju romana pratimo dvije obitelji: u jednoj otac odlazi na privremeni rad u Njemačku i više se ne javlja, a u drugoj se otac zaljubljuje u drugu ženu i napušta (prvu ženu i djecu op. ur.). Djeca iz obje obitelji strahovito pate zbog postupka odraslih (…) i različito proživljavaju teškoće. I naravno, rješenja koja im se nude su različita. (SNJEŽANA ŠTIVIĆ)
Iako su plastično prikazani gotovo svi likovi, svakako je najzanimljiviji lik dječaka Viktora. Viktor je u pubertetu, suočen s popratnim problemima vlastitog duhovnog i tjelesnog sazrijevanja, osluškuje život odraslih i ne dopušta da stvari teku mimo njega, nego sam pokušava intervenirati kad mu se čini da su stvari pošle krivim smjerom. Dakle, Viktor je poduzetan dječak koji se ne miri sa sudbinom. Sva događanja prikazana su iz njegove perspektive. (DUBRAVKA TEŽAK)
Roman je socijalno-ljubavni. Rečenica koju bismo kao moto mogli staviti ispred djela glasi: Ljubiti znači gledati u istom smjeru. Otud i odgonetka naslova romana: dječak Viktor promatra kako leptir, zvan lastin rep, leti za drugim takvim leptirom, točno u istom smjeru… Mogli bi to biti mama i tata. Međutim, također se zaplet romana temelji na socijalnim motivima, koji skupa s onima ljubavne prirode čine napeto, fabularno vješto strukturirano djelo. (STJEPAN HRANJEC)
Roman Lastin rep vrijedna je cjelina koja dobro predočava prave životne izazove djece. (DIANA ZALAR)