„ ZAJEČARSKA RAPSODIJA“ - Istorija Zaječara kroz urbanu muziku 1940–2010. predstavlja sve o istroriji i urbanoj kulturi Zaječara u periodu od 70 godina kroz šlagersku, džez, rokenrol, pop, pank, hevi metal, hip-hop i plesnu scenu. Urađena je po sistemu hronološkog prikaza ljudi, mesta i događaja redom kojim su stupali na scenu.
IZ RECENZIJE PETRA JANJATOVIĆA:
“ … Ova knjiga predstavlja zavičajnu istoriju u pravom smislu tih reči. Aleksa je za ovo arheološko iskopavanje imao neophodno pogonsko gorivo a to je strast. Zato je muzičkoj istoriji svog grada pristupio na osoben i originalan način… Posebno je dragocen izbor fotografija koje su često rečitije od svega. Kada je počeo da radi na knjizi, siguran sam da Aleksa nije imao pojma u šta se upušta. Ali je izgurao. Uradio je veliki posao i tresnuo dobru šamarčinu bahatom zaboravu. “
Knjiga je ilustrovana sa 930 fotografija i velikim izborom karikatura, članaka, plakata, diploma, plaketa i omota nosača zvuka sa kataloškim oznakama izdanja. Štampana je na najfinijem papiru u B4 formatu (250 x 353 mm) na 370 stranica, prošivena i upakovana u tvrde korice.
Dakle, radi se o veoma kvalitetnom i luksuznom izdanju.
REKLI SU O KNJIZI:
PETAR JANJATOVIĆ, rok novinar i rok kritičar (autor “ Ex Yu rock enciklopedije” ) na promociji u Zaječaru 3. oktobra 2013:
„ Rekao bih, kada je cela stvar finiširana i sklopljena u korice, da je sklopljena jedna knjiga koja je apsolutni spomenik popularnoj kulturi ovih krajeva. Uradio je posao koji mogu samo fanatici da izguraju. “
„ Ova knjiga ima tu vrstu duha vremena koju razne enciklopedije i leksikoni nemaju. To je najveći kvalitet ove knjige. “
DR ALEKSANDAR RAKOVIĆ, doktor istorijskih nauka (autor knjige “ Rokenrol u Jugoslaviji 1956–1968. – Izazov socijalističkom društvu” ) na promociji u Zaječaru 3. oktobra 2013:
„ Ja mogu da kažem da je ova knjiga savršena. Ne postoji bolja istorija rokenrola i popularne kulture kod nas napisana o jednoj urbanoj celini, ne samo kad je reč o Srbiji, već i na prostoru čitave Jugoslavije. . . “
„ Ovo je, i to mogu da podvučem, naučna knjiga, pisana naučnom metodologijom. . . “
„ On potpuno precizno do kraja ostavlja utisak čitaocu da je reč o vrlo kompetentnom autoru. Knjiga je pisana srcem. Zoran je roker i ovde se vidi da rokersko srce bije. . . “
„ Vrlo je interesantno što smo na fotografijama videli lica tih ljudi koji su svirali. . . Zoran je te ljude ovekovečio, sačuvao od zaborava i autorizovao istoriju popularne kulture u Zaječaru. . . “
BRANIMIR-BANE LOKNER, rok novinar i rok kritičar, na promociji prilikom otvaranja Gitarijade na Felix Romuliani 1. avgusta 2013:
“ Ovo je jedno veoma, veoma značajno delo koje će dugo trajati. Ono nije samo delo koje posmatramo iz nekog kulturološkog aspekta, već ono priča o Zaječaru, o Timočkoj krajini i o Srbiji iz nekog ugla za koji veliki broj nas nije znao da postoji. On pokazuje da Zaječar u kulturološkom smislu nije bio provincija… ”
NEDELJNI ČASOPIS „ MONITOR“ od 20. septembra 2013. (Crna Gora), rok novinar Željko Milović je, pod naslovom „ Zaječarska rapsodija“ , napisao:
„ Nedavno je u Zaječaru izašla knjiga o urbanoj muzici u ovom gradu, pravi primjer kako treba da izgleda izdanje te vrste. Svoje knjige o genezi muzičkog života imaju samo veći centri u zemljama bivše Jugoslavije: Beograd, Zagreb, Novi Sad, Rijeka, Ljubljana, Kragujevac. . . A odnedavno i centar okupljanja rokera već decenijama unazad – Zaječar. . . Na gotovo 400 stranica velikog monografskog formata i luksuznom papiru, publikovao je djelo kojeg se ne bi postidio ni bilo koji veći evropski centar. . . “