Istorija svetske trgovinske unije ENG

662 pregleda
1 želi ovaj predmet

Istorija svetske trgovinske unije ENG

Cena: 990 RSD

Kupi odmah

Cena Vam je previsoka? Dajte svoju ponudu za predmet!

Preko 15 miliona uspešnih kupovina

Prodavac

tasicmarko

tasicmarko

(10.065)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

52.512 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca

Detalji predmeta

  • Stanje Polovno

Outline History of the World Trade Union Movement, dobro očuvano, oko 600 stranica
by William Z. Foster

Topics Marxism, Chartism, labor unions, United States, Europe, Asia, Latin America, First International, Second International, Britain, Germany, France, International Trade Union Secretariat, Anarcho-Syndicalism, International Federation of Trade Unions, Red International of Labor Unions, RILU, General Strike, International Confederation of Free Trade Unions, Soviet Union, World Federation of Trade Unions
Collection opensource
Language English
A 1956 International Publishers work. Scanned by Ismail with their permission, sent to him by an anonymous person.
Addeddate 2017-09-27 11:45:32
Identifier FosterHistoryWorldTradeUnionMovement
Identifier-ark ark:/13960/t0dv7rx2z
Ocr ABBYY FineReader 11.0
Ppi 200
Scanner Internet Archive HTML5 Uploader 1.6.3
plus-circle Add Review
commentReviews
Reviewer: Thomas Mrett - - December 7, 2017
Subject: Thomas Mrett
To answer your question, International Publishers gave me permission.
Reviewer: dudeman5685 - - December 7, 2017
Subject: Copyright status
Hey, I've been trying to add this to the online book page



However John Ockerbloom has told me that he has held off on listing it because he is a little confused by your metadata.

"A 1956 International Publishers work. Scanned by Ismail with their permission, sent to him by an anonymous person. "

Does that mean International Publishers have given you permission (in which case it can be listed) or the anonymous source (in which case it cannot).

Thank you for adding all of these by the way, they are really useful.

Jonathan

Svetska trgovinska organizacija
S Vikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigacijuIdi na pretragu
Svetska trgovinska organizacija
World Trade Organization (engleski)
Organisation mondiale du commerce (francuski)
Organización Mundial del Comercio (španski)
World Trade Organization (logo and wordmark).svg
WTO members and observers.svg
Članovi
Članovi, takođe zastupljeni kroz EU
Posmatrači
Ostali
Skraćenica WTO/STO na srpskom jeziku
Datum osnivanja 1. januar 1995.
Sedište Ženeva, Švajcarska Švajcarska
Članovi 164 država članica[1]
Službeni jezici engleski, francuski, španski[2]
Generalni direktor Brazil Roberto Azevedo
Budžet 196 miliona švajcarskih franaka (2011)[3]
Broj zaposlenih 640[4]
Veb-sajt
Svetska trgovinska organizacija, skraćeno: STO, (engl. World Trade Organization - WTO) međunarodna je multilateralna organizacija koja je smišljena s ciljem da nadgleda i liberalizuje međunarodnu trgovinu. Organizacija je nastala 1. januara 1995. pod Marakeškim ugovorom, koji su potpisale 123 nacije 15. aprila 1994, i naslednik je Opšteg sporazuma o tarifama i trgovini (engl. General Agreement on Tariffs and Trade, GATT), koji se potpisan 1947. i koji je ostao na snazi skoro pet decenija kao de fakto međunarodna organizacija. Ona je najveća međunarodna ekonomska organizacija na svetu.[5][6] STO se bavi regulacijom trgovinskih odnosa između zemalja učesnica tako što pruža okvir za pregovaranje trgovinskih sporazuma i proces rešavanja sporova s ciljem pojačanog učesničkog pridržavanja STO sporazuma, koje su potpisali predstavnici vlada zemalja članica[7]‍:fol.9–10 i ratifikovali njihovi parlamenti.[8] Većina pitanja na koje se STO usredsređuje proističu iz prethodnih trgovinskih pregovora, posebno iz Urugvajskog kruga (1986-1994).

STO pokušava da završi pregovore o Dohanske razvojne runde, koja je pokrenuta 2001. godine sa eksplicitnim fokusom na zemljama u razvoju. Prema stanju iz juna 2012, budućnost Dohanske runde je ostala neizvesna: program rada navodi 21 subjekat čiji je originalni završni rok (1. januar 2005) prekoračen, i krug je i dalje nepotpun.[9] Konflikt između slobodne trgovine industrijskim proizvodima i uslugama, ali uz zadržavanje protekcionizma nad poljoprivrednim subvencijama na domaćem poljoprivrednom sektoru (koji su tražile razvijene zemlje) i ostvarivanje poštene trgovine poljoprivrednim proizvodima (koju zahtevaju zemlje u razvoju) ostaju glavne prepreke. Ovaj zastoj je nemogućio pokretanje novih STO pregovora izvan okvira za razvoj u Dohi. Kao rezultat, došlo je do uspostavljanja sve većeg broja bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini između vlada.[10] Jula 2012. su postojale razne pregovaračke grupe u STO sistemu za trenutne poljoprivredne trgovinske pregovore koji je u stanju zastoja.[11]

Sedište organizacije je u Ženevi (Švajcarska),[12] a ukupno broji 159 država članica. Generalni direktor organizacije je Roberto Azevedo (od 2013. godine),[13][14] koji rukovodi osobljem od preko 600 ljudi. Sporazum o olakšavanju trgovine, deo Balskog paketa odluka, prihvatile su sve zemlje članice 7. decembra 2013. godine, što je prvi sveobuhvatni sporazum u istoriji organizacije.[15][16]


Sadržaj
1 Razvoj
2 Hronologija
3 Cilj i načela STO
4 Organizacijska struktura
5 Odlučivanje
6 Rešavanje sporova
7 Pristupanje i članstvo
7.1 Proces pristupanja
8 Vidi još
9 Reference
10 Literatura
11 Spoljašnje veze
Razvoj
Jedna od ideja Konferencije u Breton Vudsu bio je pokušaj stvaranja Međunarodne trgovačke organizacije (engl. International Trade Organization, ITO) kao specijalizirane agencije UN, putem koje bi stvorila pravila i načela međunarodne trgovine. Predstavnici država na UN-ovoj Konferenciji u Havani o trgovini i zapošljavanju 1948. godine složili su se oko Povelje ITO, ali njezinu ratifikaciju zaustavio je Kongres SAD, što je dovelo do propasti ITO kao institucije. Inicijalni nacrt povelje ITO bio je ambiciozan, nadilazio je pravila svetske trgovačke discipline budući je predviđao pravila u područjima zapošljavanja, međunarodnih investicija, usluga, restriktivne poslovne prakse.

Neuspeh ITO-a rezultirao je pristupanjem 23 (od inicijalno 50 čija je namera bila utemeljenje ITO) države Opštem sporazumu o carinama i trgovini (GATT) u Ženevi. GATT-om je pokrenuta postupna trgovačka liberalizacija i uklanjanje protekcionističkih mera u trgovini robom koje su predstavljale ostavštinu iz 30-ih godina 20. veka. Sve do 1994. godine, tokom 47 godina i kroz četiri runde pregovora (Dilonska runda (1960—1961. godine), Kenedijeva runda (1964—1967. godine), Tokijska runda (1973—1979) i Urugvajska runda (1986—1994. godine)), GATT-om je stvaran multilateralni trgovinski sistem, koji je 1995. godine prerastao u Svetsku trgovinsku organizaciju.

Formalno utemeljenje STO proizlazi iz Urugvajske runde koja je uspešno okončana Ministarskom konferencijom u Marakešu (Maroko) 1994. godine. Deklaracijom iz Marakeša od 15. aprila 1994. godine utemeljena je STO kao međunarodna organizacija koja je u svoju strukturu ugradila dotadašnji Opšti sporazum o carinama i trgovini, ali je svoju nadležnost proširila na dva druga nova područja – trgovinu uslugama (GATS) i intelektualno vlasništvo (TRIPS).

Hronologija
1986—1994. - Urugvajska runda pregovora o GATT- u rezultirala je Marakeškim sporazumom o osnivanju Svetske trgovinske organizacije.
1. januar 1995. - formalno uspostavljena STO
1. mart 1995. - Renato Ruđero postao je prvi generalni direktor, te započeo svoj četverogodišnji mandat.
9. decembar — 13. decembar 1996. - prva ministarska konferencija u Singapuru. Singapurska ministarska deklaracija potvrđuje opredeljenje članica za daljnjom liberalizacijom trgovine uslugama, s posebnim naglaskom na potrebe okončanja pregovora o trgovini telekomunikacijskim, finansijskim i uslugama u pomorskom transportu. Deklaracijom je izražena podrška za ugrađivanjem područja investicija i konkurencije u okvire STO.
18. maj — 20. maj 1998. - druga ministarska konferencija u Ženenevi.
1. septembar 1999. - Majk Mure postao generalni direktor.
30. novembar — 3. decembar 1999. - treća ministarska konferencija u Sijetlu (SAD). Konferenciju je popratila atmosfera demonstracija raznih interesnih grupa, što je rezultiralo stvaranjem antiglobalizacijskog pokreta na svetskom nivou. Izostala je očekivana odluka o pokretanju nove runde pregovora i po prvi put nije donesena ministarska deklaracija.
9. novembar — 13. novembar 2001. - Četvrta koneferncija ministara u Dohi u Kataru.
11. decembar 2001. - Kina je postala članicom STO nakon petnaestogodišnjeg pregovaranja za članstvo (najduže u GATT-ovoj istoriji).
1. januar 2002. - Tajvan se prirdužio organiziaciji.
1. septembar 2002. - Supačaj Panitčpakdi postao glavni direktor.
10. septembar — 14. septembar 2003. - peta ministarska konferencija u Kankunu (Meksiko)
Ministarskom konferencijom 2001. godine u Dohi (Katar) pokrenuta je nova runda multilateralnih trgovinskih pregovora (Doha runda), čime će nadležnost STO biti dodatno proširena područjima ulaganja i zaštite životne sredine (tzv. Singapurska područja).

Cilj i načela STO
Temeljni cilj STO je postizanje održivog rasta i razvitka privrede, opšte dobrobiti, liberalnog trgovačkog okruženja, te doprinos postizanju bolje saradnje u vođenju svetske ekonomske politike. Stoga, delovanje STO fokusirano je na stvaranje: otvorenog i ravnopravnog sistema trgovinskih pravila, progresivne liberalizacije i eliminacije carinskih i necarinskih prepreka trgovini robama i uslugama, uklanjanje svih oblika protekcionističkih mera i diskriminatornih tretmana u međunarodnim trgovačkim odnosima, integraciju nerazvijenih i zemalja u razvoju, te tranzicijskih zemalja u multilateralni sistem i postizanje maksimalno mogućeg stepena transparentnosti trgovačkog multilateralnog sistema.

STO sporazumi sadrže nekoliko osnovnih načela kojima je cilj stvaranje multilateralnog liberalnog trgovinskog sistema i obuhvaćaju:

načelo nediskriminacije
princip Najpovlaštenije-Nacije - NPN (engl. Most-Favored-Nation / MFN) i
princip Nacionalnog Tretmana - NT (engl. National Treatment / NT);
načelo liberalizacije trgovine, podsticanja konkurencije i dodatne pomoći nerazvijenim zemljama.
Organizacijska struktura
Ministarska konferencija najviše je telo koje odlučuje o pitanjim

Uslovi prodaje prodavca

  • Plaćanje Tekući račun (pre slanja), Lično
  • Slanje Lično preuzimanje, Pošta

Prodavac

tasicmarko
tasicmarko (10.065)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

52.512 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca
Predmet: 96904157