Аутор - особа Цвијетић, Мићо, 1946- = Cvijetić, Mićo, 1946-
Наслов Из Лајпцига до Лужице : Лужички Срби у стварности и предању / Мићо Цвијетић
Iz lajpciga do lužice
Врста грађе документар.лит.
Језик српски
Година 2022
Издање 1. изд.
Издавање и производња Београд : Свет књиге, 2022 (Београд : Донат-граф)
Физички опис 270 стр. : илустр. ; 21 cm
Збирка ǂЕдиција ǂПутописи / Свет књиге
ISBN 978-86-7396-846-9 (брош.)
Напомене Ауторова слика
Тираж 300
Белешка о аутору: 265-267.
Предметне одреднице Лужички Срби
Лужица -- Путописи
УДК 821.163.41-992
930.85(=162.5)
COBISS.SR-ID 66726921
Опис
Др Мићо Цвијетић доноси нову књигу путописне прозе о његовој вољеној Лужици и Лужичким Србима, с којима негује деценијске личне и књижевне везе.
„У беседи на свечаности поводом пријема Нобелове награде, велики Иво Андрић изговорио је и следеће речи: ‘Моја домовина је заиста мала земља међу световима’. Обзнанио их кад смо, ипак, још били неко, прилично добро препознатљиви на мапи света. Додатно на гласу захваљујући и његовој универзалној романеској епопеји, за коју је светском књижевном славом овенчан и стекао универзални глас.
Замишљам, шта би у подобној ситуацији могао да каже један лужичкосрпски писац, како би могао да обзнани простор своје минијатурне Лужице, парчета своје земље ‘међу световима’. У великој Немачкој, као туфнице, пеге на тигровој кожи. Међу премоћним народом који Лужичким Србима никад у дугој повести не бејаше нарочито наклоњен. Живели су своју додељену судбину по вољи неке више силе, а судбина није казна, рекао би Ками.
Као једини преживели остатак својих давних предака Полапских Словена, Лужички Срби су увек пребивали на ветрометинама историје. У domizni Лужици, како на своме језику домовину називају, преко хиљаду и петсто година. У стварној и митској отаџбини, којима су још давно прорицали потпуни нестанак и смрт (реч страшног звука, коју са страхом изговарам!). Иако малених снага и руках, добрано проређени, Лужички Срби успевају готово немогуће. Упркос свему трају, обдарени неком чудесном алхемијом живе виши облик постојања. И не пристају на злослутну последњу задушну свећу. Древни народ коме су сербска реч и име, Лужица и Бог, трајни ослонци и мистично надахнуће, како је ову мрвицу словенског света пре једног века доживео наш велики ерудита Станислав Винавер.
Нешто ме понело у ондашњој младалачкој страсти за путовањем, да радознало из Лајпцига направим први корак према Лужици. Према остатку народа са којима делимо исто словенско име. Пред мном се широко отворила лужичкосрпска стаза, на којој још увек постојим и трајем.” (Аутор)
„Лужички Срби у стварности и предању“, „Политика“, 26. 7. 2022.
Lužički Srbi
Prijeđi na navigacijuPrijeđi na pretragu
Za druge upotrebe, pogledajte Lužički Srbi (razvrstavanje), Lužičani (razvrstavanje), Vendi (razvrstavanje) i Vindi (razvrstavanje).
"Serbi (zapadnoslovenski narod)" i "Sorbi (narod)" preusmerava ovde. Za druge upotrebe, pogledajte Serbi (razvrstavanje) i Sorbi (razvrstavanje).
Lužički Srbi
Narodna zastava Lužičkih Srba
Ukupna populacija: 50.000–60.000
Glavna naseobina: Nemačka
Jezici: lužičkosrpski, nemački
Religija: protestantizam i rimokatolicizam
Srodne etničke grupe: Sloveni, Zapadni Sloveni
Lužički Srbi su Zapadni Sloveni (gornjolužičkosrpski: Serbja – Serbja, donjolužičkosrpski: Serby – Serbi), poznati i kao Severni Srbi ili Lužičani, su stari zapadnoslovenski narod, koji živi u istočnom delu Nemačke, u nemačkim pokrajinama Saksonija i Brandenburg, u kraju koji je poznat kao Lužica.
Govore dva slična jezika: gornjolužičkosrpski (pod uticajem češkog jezika) i donjolužičkosrpski (pod uticajem poljskog jezika). Oba jezika spadaju u slovensku grupu indoevropske porodice jezika. Lužičkih Srba ukupno ima oko 60.000, a po veroispovesti su većinom protestanti, a manjim delom katolici.
Sadržaj
1 Geografija
2 Kultura
3 Jezik
4 Ime
5 Eksterni linkovi
Geografija
Mapa Lužice
Lužički Srbi naseljavaju područje jugoistočno od Berlina prema poljskoj i češkoj granici, sve do Drezdena. Područje naseljeno Lužičkim Srbima se deli na dve geografske oblasti, koje su u svom istorijskom životu bile najvećim delom razdvojene, a samim tim su živele i razvijale se pod različitim političkim i društvenim uslovima. To su Gornja Lužica i Donja Lužica, od kojih je prva bila u sastavu Saksonije i u nešto boljim društveno-političkim uslovima nego Donja Lužica, koja se nalazila u sastavu Pruske.
Kulturno središte Gornje Lužice je Budišin (nemački: Bautzen), a Donje Lužice Kočebuz (nemački: Cottbus). U administrativnom smislu, Gornja Lužica je danas deo nemačke pokrajine Saksonije, dok je Donja Lužica deo pokrajine Brandenburg.
Sa njihovih prvobitnih naseobina Lužički Srbi su nasilno saterani u prostor između Labe i kapija Berlina, između Budišina i Kočebuza, nekad močvarno i pusto zemljište, koje su oni svojim vrednim rukama većim delom pretvorili u urban kraj.
Kultura
Lužičkosrpsko stanovništvo je izmešano sa nemačkim življem. Bez obzira na viševekovnu germanizaciju Lužički Srbi su u duhovnoj i materijalnoj kulturi sačuvali brojne slovenske elemente. Zanimljive su trodelne kuće, ušorena i raštrkana sela, ženska narodna nošnja, što se sve bitno razlikuje od susednog i ѕa njima pomešanog nemačkog stanovništva. Razlikuje se u po nečemu od nemačkog i svadbeni ceremonijal. Narodno usmeno stvaralaštvo bogato je izrekama, poslovicama, pesmama i pričama. Očuvani su i stari muzički instrumenti.
Jezik
Lužički Srbi govore dva slična jezika: gornjolužičkosrpski i donjolužičkosrpski. Oba jezika spadaju u lužičkosrpsku podgrupu zapadnoslovenskih jezika. Do drugog svetskog rata Lužički Srbi su pisali goticom i latinicom, a danas pišu samo latinicom.
Ime
Lužički Srbi sebe nazivaju Srbima: Serbja, Serb, Serbowka, dok Srbe sa Balkana nazivaju Južni Serbja.
Eksterni linkovi
Commons-logo.svg
Lužički Srbi na Wikimedijinoj ostavi
Lužički Srbi, njihova istorija i kultura Arhivirano 2014-03-10 na Wayback Machine-u
Kategorije: Slavenski narodiLužički Srbi
RASPRODAJA KNJIGA PO POČETNOJ CENI OD 10 din!!! Naći ćete ih tako što kliknete na sve moje predmete, pa u meniju način kupovine SELEKTUJTE KVADRATIĆ AUKCIJA, i prikazaće Vam se svi predmeti sa početnom cenom od 10din.
Dodatno kada Vam se otvore aukcije kliknite na SORTIRAJ PO, pa izaberite ISTEKU NAJSKORIJE, i dobićete listu aukcija sa početnom od 10 dinara, po vremenu isteka.
Zbog perioda praznika vreme za realizovanje kupoprodaje može da se produži na do 20 dana.