Druga Nedelja knjige na Kupindu je u toku! Pronađite preko 100.000 naslova na popustu 10-50%, kao i veliki broj knjiga gde uz kupovinu ostvarujete besplatnu dostavu!

Srpski narod na razmeđu Istoka i Zapada SVE 10d

18 pregleda
1 želi ovaj predmet

Srpski narod na razmeđu Istoka i Zapada SVE 10d

Trenutna ponuda: 10 RSD

20 RSD minimum Dozvoljen je samo unos celih brojeva

2 dana, 20 sati 01.12.2024. u 21:20 1 ponuda

Saznajte više o Limundo zaštiti

Prodavac

tasicmarko

tasicmarko

(10.091)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

52.863 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca

Detalji predmeta

  • Stanje Polovno

Аутор - особа Стојковић, Андрија Б., 1924-2007 = Stojković, Andrija B., 1924-2007
Наслов Српски народ на размеђу Истока и Запада : прилози историографији, историологији и историозофији / Андрија Стојковић
Врста грађе књига
Језик српски
Година 1999
Издање 1. изд.
Издавање и производња Београд : Завод за уџбенике и наставна средства, 1999 (Ниш : Просвета)
Физички опис 584 стр. ; 24 cm
Други аутори - особа Стругар, Владо, 1922-2019 = Strugar, Vlado, 1922-2019
ISBN 86-17-07539-2 (брош.)
Напомене Тираж 700
Стр. 11-13: Предговор / Владо Стругар
На насл. стр. печат: "Легат Проф. др Слободана Жуњића": УБКГ: M J 59074
Напомене и библиографске референце уз текст
Резиме на франц., нем. или енгл. језику уз сваки рад
Регистри.
Предметне одреднице Филозофија историје -- Србија
Историографија -- Србија
PREDGOVOR
Golemo delo, ogromna sadržina, važna nam čitanka jeste knjiga „Prilozi istoriografiji, istoriologiji i istoriozofiji. Njeno gradivo sačinjavaju 20 članaka, znači sastava, ogleda, tačnije priloga, kako ih je, sjedinjenim u zbirci, nazvao autor. Ti su prilozi, bez- malo svi, no svaki zasebno, povremeno objavljivani u saobraznim stručnim časopisima i zbornicima radova sa naučnih skupova. Otud, svaki sastav je ranije prošao čitav uređivački postupak: ocenu vrednosti, lektorovo čitanje, redaktorovo odobrenje za štampu. Sada pak sudu pripada jedino celokupnost, sabir članaka, svih u istom redosledu vezanih zajedničkom namenom i jednim naslovom.
Za tri složenice u tom naslovu, reč istorija upisana je kao prvi sastojak, kako razumem, da bi imenovala predmet besede; a svaki drugi deo slovi drukčije, svi zajedno i dosledno da odrede vrstu rasprave. Jednostavno, a ne znam koliko je tačno, potpuno ili sveobuhvatno, zbirku člana- ka nazivam delom koje pripada filozofiji istorije, dakle, najvišem izražaju umnosti, znanja i književničke sposobnosti, ovde uobličenih osobenom i jedinstvenom pričom.
Knjiga, valjana na ogledištu sastavaka filozofije istorije, kod nas neće zateći množinu istorodnih naslova. Naspram obilja spisa, obrada naučnih i spomenarskih zabeležaka o događajima, uobičajeno zvanim faktografska istoriografija, nalazi se vrlo uočljiva ali nevelika skupina knjiga za biblioteku filozofije istorije. U tom malobrojnom okružju svetlonosnih izdanaka nauke i prosvećenosti pripašće ova knjiga Andrije Stojkovića, kao obličje velikog zahvata, unosilac odrešite određenosti i stvaralački visokog dostignuća.
Srpstvo u novo doba, unekoliko i jugoslovenstvo u 20. veku – upravo, zbivanja od Prvog srpskog ustanka na gospodare Turke (1804. godine), na sve do sloma komunističkog socijalizma u Rusiji i celoj istočnoj Evropi (1989–1991) i tad razbijanja šestočlane federacije Jugoslavije, kao države koja je više od sedamdeset godina ujedinjavala ceo srpski narod – ispunjavaju vidokrug Andrije Stojkovića za dvojaku smotru: gdešto neposredan piščev uvid i, mnogo zamašnije, za pripovedni pretres drugih, odranije postojećih i savremeno dobijenih filozofskih ogleda i istoriografskih sinteza o deonicama u toj stvarnosti dugog vremenskog raspona.
Izgleda povremeno, a u svemu ipak učestalo i istrajno, piščevo bavljenje pojavama i ličnostima, događajima i docnijim opisima i ocenama, sve skupa opštostima i pojedinostima iz krupno razgranatog predmeta, uslovilo je – većma nego što bi mogao odjedared nastup i hvat – da nastane ova Stojkovićeva filozofska čitanka; izvesno osobita mnoštvom kazanih i protumačenih pojmova, spomenutih istorijskih vođa i drugih prvaka, zabeleženih učinaka, predstavljenih pisaca, ocenjenih gledišta, nepatvoreno sročenih odredbi i naziva, pridevski slikovitih i saobraznih a imenično uporitih i tačnih.
Svaki prilog je sazdan vezivanjem svojevremenih nacionalnih propovedi sa odnosnim evropskim teorijama, bilo da je onamošnji pojedinac svetski znamenita ličnost ili uže oglašen mislilac. Tako je autor rasvetlio odnose i razmere, razdele i obime, između filozofskih misli u Srpstvu i jugoslovenstvu i njihovih izvanjskih uzora; naznačio svud i stepen domaće izvornosti a opseg nanesenosti spoljašnje pouke.
Ogledima o filozofskim, ili književnim, ili sociološkim shvata- njima nekoliko ličnosti, upravo sve predvodnika u Srpstvu. stvaralaca novih vrednosti u duhovnosti naroda i pregalaca u državotvorstvu, Andrija Stojković je raspravom pokazao i suđenjem odredio u svakoga pojedinačno: njegovo teorijsko gledište; vid i domet ostvarenosti proglašavanih i vojevanih zamisli; istorijsko značenje dotične pojave i učinka.
Govoreći o filozofskim shvatanjima, političkim predviđanjima i stvarnim poduhvatima mislilaca i državnika, izabranih ili nameštenih predvodnika u nacionalnim društvima i postojećim državama, Andrija Stojković je nenametljivo izricao sopstvene sudove, neke kratkom i jezgrovitom odredbom a drugde postupno izvođenim zaključkom (kako je to, na primer, uradio ocenjujući kolaboracionističku vladavinu u okupiranoj Srbiji 1941–1944. u ogledu o tadašnjem školstvu pod uticajem nacističke ideologije i pod pritiskom nasilničke nemačke prevlasti).
Zbirka članaka pomaže da se shvate ostvarenja Jugoslavijom nekih za- misli i verovanja u Srpstvu, usvojenih u 19. veku, u vremenu uspona nacionalnog oslobodilaštva na Balkanu. Ha primer, ujedinjenjem Srba, Hrvata i Slovenaca (1918) potvrdilo se pređašnje shvatanje da su Srbi i Hrvati plemena jednog naroda; zajednička država nije im spolja nametnuta nego je domaćom svešću smišljena i nacionalnom snagom zadobijena kao obrazac svojstven građanski prosvećenoj Evropi. Ali Stojković, na jednom mestu u ogledu o istoriozofskim pogledima Stojana Novakovića, ipak kaže da se jugoslovenstvo najzad iskazalo plemenitom iluzijom (zbog udesa 1990–1992).
Tako ovom knjigom Andrije Stojkovića istoriografija o Srpstvu (1804–1992) i jugoslovenstvu (20. veka) dobija svetionik, svakad čitaocu potrebno objašnjenje izukrštanih kretnji evropske opštosti i balkanskih posebnosti, bilo podudaranjem ili kroz suprotnosti. Ona je zbilja dobrodošla i misliocu ili državniku; i savetna je svakom koji bi pisao i govorio o potonjem stradanju Srpstva (1991–1995), na latio se da predviđa skora ili nešto udaljenija narodna moranja u budućnosti.
I kako je ova knjiga nadvišavajuće rasvetljenje zvane faktografske istoriografije, uporedo je i svojevrsna povest filozofske misli o Srpstvu i jugoslovenstvu (za poslednjih trideset godina), doista jezgrovit pregled predviđanja namenjivanih narodnom oslobodilaštvu i društvenom napretku.
Mahom svaki ogled je pripovedno razvijen kao predavanje: uvod s naznačenjem putanje i cilja; dalje priča izlaganjem i tumačenjem dokaza; naposletku, niz sažeto kazanih zaključaka. Usred svega, činjenice neprikosnoveno stoje, svaka sledstveno datom joj mestu u opštoj istoriji. Nigde nema kakva nepriličnost ili izobličenje, već sve skupa u pojedinom ogledu, skladno je obrađeno, svaki podatak celovito oblikovan, rečenicom razuđenom i vedrom, izrazom književnim, redosledom podesnim za učenje i pamćenje.
Andrija Stojković, duševan i poletan, predavač filozofije i pedagogije, podvukao je crticom, kroz štivo, te dao kurzivom, svaki važan pojam; to čitaoca upućuje na odrednicu a studentu pomaže, pri prvom listanju i docnijem podsećanju, da hitro zapazi bitnosti u svakom ogledu, članku.
Fusnote su ovde naročita vrednost, u celini poglavito, no i uz svaki ogled posebno. Uzeto metodološki, fusnote su uzorne kako objašnjenjem pojedinosti u osnovnom štivu, tako i no ispravnom navođenju naslova korišćenih knjiga, članaka, časopisa, novina.
Sveukupno, pomenuta literatura – u fusnotama navedenih naslova na srpskom jeziku, nemačkom, francuskom, ruskom, engleskom – predstavlja toliko opsežan i tako raznovrstan popis istoriografskih, filozofskih i književnih radova, da ta ukupnost sama sobom čini osobito značajan prilog. I samostalno može da postoji taj dug i dug pomenik naslova, svakom čitaocu za obaveštenje i uput u gotovo sve oblasti društvenih nauka i književne umetnosti o Srpstvu (1804–1992) i jugoslovenstvu (u 20. veku).
Takođe, množina ličnih imena u registru ovde, navešće čitaoca da namah progovori: ima li, izuzev sveobuhvatnog leksikona, tu pored koja druga knjiga na srpskom jeziku da pobraja više spomenutih istorijskih ličnosti. Sabir ogleda, ovom knjigom, zanimaće svakog školovanog rodoljuba i biti veoma koristan studentima filozofije, sociologije, opšte istoriografije, istorije srpskog jezika i književnosti.
Čitaoca će nesumnjivo oduševljavati ogromnost znanja i besednička obdarenost Andrije Stojkovića, prevashodno filozofa, koji se izučavajući uzajamnost teorija o društvu i stvarnih događanja na jugoistoku Evrope, izvrsno uputio u istoriografsku literaturu, sociološke studije, spise o srpskom jeziku i književnosti.
Odista, knjiga Prilozi istoriografiji, istoriologiji u istoriozofiji ima visoku moćnost davaoca pouke građaninu i predvodniku naroda, nastavniku i učeniku. Njom se vrlo upotpunjava veoma opsežna bibliografija naučnih dela i književnih spisa filozofa i pedagoga Andrije Stojkovića. I nalaziće se ona među uzoritim delima u vrsti filozofskih spisa kojima se predstavljaju naša nauka i opšta prosvećenost. Biće među odabranim našim knjigama koje se mogu nazivati ostvare- njima u duhovnom prostranstvu filozofije istorije.
Beograd, 24. septembar 1997. Vlado Strugar

Prof. dr Andrija B. Stojković, profesor (u penziji od 1990. godine) rođen je od majke Katarine (rođ. Stevanović) i oca Bogomira, 1924. godine i Čačku, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju sa maturskim ispitom 1943. godine. Od stranih jezika govori francuski i ruski a služi se nemačkim, engleskim i latinskim jezikom. Diplomirao je filozofiju na Univerzitetu u Beogradu 1949. godine. Odbranio je doktorsku disertaciju pod naslovom „Lenjin o formalnoj logici“ koju je radio pod mentorstvom prof. Dušana Nedeljkovića, a odbranio pred komisijom čiji su članovi bili Miloš N. Đurić, Dušan Nedeljković, Vladimir Filipović, Marijan Tkalčić i Stjepan Pataki, na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1951. godine.

Uslovi prodaje prodavca

RASPRODAJA KNJIGA PO POČETNOJ CENI OD 10 din!!! Naći ćete ih tako što kliknete na sve moje predmete, pa u meniju način kupovine SELEKTUJTE KVADRATIĆ AUKCIJA, i prikazaće Vam se svi predmeti sa početnom cenom od 10din.

Dodatno kada Vam se otvore aukcije kliknite na SORTIRAJ PO, pa izaberite ISTEKU NAJSKORIJE, i dobićete listu aukcija sa početnom od 10 dinara, po vremenu isteka.

Zbog perioda praznika vreme za realizovanje kupoprodaje može da se produži na do 20 dana.

Prodavac

tasicmarko
tasicmarko (10.091)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

52.863 pozitivnih ocena

Leskovac, Jablanički okrug, Srbija

Svi predmeti prodavca
Predmet: 139783581