Studentski pokret i leva opozicija u Beogradu 1964-1975
Tvrd povez - 486 strana - nemački jezik
VERLAH HAMBURG 2011
Moguća posveta autora na predlistu
Stanje kao na slikama - dobro očuvano
23
Kratak tekst: Proteste u Jugoslaviji u kontekstu globalnog pokreta 1968. karakterisala je specifična dinamika: levičarska opozicija je zahtevala ispunjenje obećanja jugoslovenskog samoupravnog socijalizma i na taj način protestovala protiv njegove razočaravajuće realnosti.
U junu 1968. beogradski studenti i mnogi njihovi profesori demonstrirali su za slobodu i socijalnu pravdu u socijalizmu. Univerzitet koji su okupirali preimenovali su u »Crveni univerzitet Karl Marks«. Štrajk je na trenutak uzdrmao jugoslovensko društvo. Tito i najuži krug vođa Saveza komunista Jugoslavije razmatrali su represivnu vojnu akciju, ali su se plašili da bi to moglo samo doliti ulje na vatru. Proteste u Jugoslaviji karakterisala je verovatno jedinstvena specifičnost. Jer pokret nije bio direktno usmeren protiv vladajućeg sistema. Naprotiv: njihova subverzivna eksplozivna moć sastojala se u kategoričnom zahtevu da se obećanja jugoslovenskih komunista o radikalnoj demokratskoj (radničkoj) samoupravi i „trećim putem“ mimo staljinizma i kapitalizma zaista i sprovedu u delo. Pri tome je integrisala elemente globalne 1968. sa Istoka i Zapada.
Kroz prizmu analize ovog protestnog pokreta, kome je do sada bilo malo pažnje, Boris Kanclajter nudi duboke uvide u emancipatorski potencijal jugoslovenskog socijalizma iz istorijske perspektive, ali i u njegove strukturne probleme i protivrečnosti.