ZORAN JANJETOVIĆ - OD "INTERNACIONALE" DO KOMERCIJALE

15 pregleda
0 želi ovaj predmet

ZORAN JANJETOVIĆ - OD "INTERNACIONALE" DO KOMERCIJALE

Trenutna ponuda: 2.490 RSD

2.490 RSD minimum Dozvoljen je samo unos celih brojeva

11 sati, 53 minuta 03.04.2025. u 20:47 0 ponuda

Saznajte više o Limundo zaštiti

Prodavac

DjepetoPinokijevCale

(6.204)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

10.636 pozitivnih ocena

Beograd-Stari grad, Grad Beograd, Srbija

Svi predmeti prodavca

Detalji predmeta

  • Stanje Nekorišćeno

ZORAN JANJETOVIĆ

OD "INTERNACIONALE" DO KOMERCIJALE - popularna kultura u Jugoslaviji 1945-1991

Izdavač - Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd

Godina - 2011

306 strana

24 cm

Edicija - Biblioteka Studije i monografije

ISBN - 978-86-7005-094-5

Povez - Broširan

Stanje - Kao na slici, tekst bez podvlačenja



SADRŽAJ:
Spisak skraćenica
Zahvalnost
Uvod
Iz Staljinovog šinjela u Elvisovu jaknu: Politika, kulturna politika i popularna kultura
Alat i zanat: Infrastruktura popularne kulture
Ovce na Bulevaru revolucije: Narodna muzika
Lake note za teške pare: Zabavna muzika
Rokenrol za radnički savet: Rok muzika u socijalističkoj Jugoslaviji
Walter brani box-office: Igrani filmovi i njihova publika
Zagor i Zagorka: Laka literatura, šund romani, zabavna štampa i stripovi
Zvezde gledaju s neba: Tito i popularna kultura
Money, Money, Money ili trijumf Zapada? Umesto zaključka
Summary
Registar


"Brojni su publicisti i protagonisti jugoslavenske “zabavnjačke” scene te manje autori iz akademske zajednice pisali o pop-kulturi u drugoj Jugoslaviji. Sad je pred nama knjiga povjesničara koji je bez opterećenja (jugo)nostalgijom, stereotipima i rasterećen želje da zabavi skicirao (ne)kulturni kostur jugoslavenskog društva.

U “Uvodu” (str. 15.–20.) definiran je istraživački problem kao pitanje mjesta i uloge popularne/masovne kulture u socijalističkoj Jugoslaviji te kako su i u kojoj mjeri politički, ekonomski i društveni razvoj te Komunistička partija Jugoslavije/Savez komunista Jugoslavije utjecali na masovnu kulturu i usmjeravali njezin razvoj. Nedostatak arhivskih izvora o popularnoj kulturi autor povezuje s nedovoljnim zanimanjem kreatora kulturne politike za pop-kulturu, što je u radu nadomješteno istraživanjem tiska te sjećanja stvaratelja i konzumenata popularne/masovne kulture.

U prvom poglavlju, “Iz Staljinovog šinjela u Elvisovu jaknu: politika, kulturna politika i popularna kultura” (str. 21.–54.), skicirano je poslijeratno okruženje u kojem je glavna politička snaga, Komunistička partija Jugoslavije, provodila ideološki odgoj brojnog, uglavnom nepismenog i “kulturno zaostalog” stanovništva. “Inteligencija” koja je preživjela rat i poslijeratne čistke integrirana je u novo jugoslavensko društvo većinom zbog potreba za stručnim osobljem i uglavnom se nije isticala u javnom životu. Utilitarnost je bila kvaliteta koja se tražila na svim razinama, pa tako i u popkulturi, a Janjetović ju je ilustrirao brojim izjavama političara koje se mogu svesti na želju da i popularna kultura širi “tekovine revolucije” u širokim masama i oslobodi ih “tuđinskih i nazadnih ideja”. Stvaranja “novog” i “slobodnog” čovjeka nije uspjelo, a Janjetović taj neuspjeh pripisuje kulturno nedoraslim i neobrazovanim članovima Komunističke partije i velikom priljevu ruralnog stanovništva u postojeće gradove. Autor naglašava i sve pozitivne napore nove vlasti da se zatečeno nepovoljno stanje poboljša brojnim tečajevima za opismenjavanje, osnivanjem kulturno-umjetničkih i drugih amaterskih društava, čime su ujedno stvarani i “borci” za novu kulturu i umjetnost. Sovjetizacija i na polju kulture učinjena je samoinicijativno i tog se utjecaja Jugoslavija nije mogla lako riješiti niti u vrijeme sukoba s Informbiroom. Kada se jugoslavenski politički vrh sabrao od raskida sa Sovjetima, onda se i jugoslavenska kulturna scena ohrabrila kritizirati sovjetsku kulturnu proizvodnju, a filmovi zapadne produkcije dobivali su, na radost publike, sve više prostora u jugoslavenskim kinodvoranama. Ulogu kontrole koju je isprva provodio Agitprop preuzele su s vremenom razne ideološke komisije, koje su ponajprije bile zaokupljene “visokom kulturom” i obrazovanjem. Tako je masovnoj kulturi dopuštena uloga “ventila za mase”. Ovo poglavlje autor završava ocjenom da se popularna kultura, prilično okrenuta Zapadu, razvijala samostalno zbog vanjskopolitičkih okolnosti i “znatnih” poreznih prihoda koje je država ubirala od “industrije zabave”."



Ako Vas nešto zanima, slobodno pošaljite poruku.

Bojan Adamič Agitprop Ričard Barton Bijelo Dugme Bioskopi Bosna I Hercegovina Cenzura Filmova Crna Gora Crni Talas Branko Ćopić Anton Pavlovič Čehov Rodoljub Čolaković Milvan Đilas Džez Film Francuska Maksim Gorki Mladen Bobi Guteša Hladni Rat Šerlok Holms Hrvatska Informbiro Italija Jugoton Edvard Kardelj Kinematografija Književnost Komercijalizacija Kosovo I Metohija Kulturno Umetnička Društva Lepa Brena Ljubljana Karl Maj Makedonija Dušan Makavejev Muzika Narodna Muzika Nemačka Nob Novi Talas Pgp Rtb Vladimir Pogačić Poljska Pornografija Pozorišta Pula Radio Ivo Robić Rokenrol Sad Sarajevo Skj Skoplje Slovenija Srbija Ssoj Sssr Josif Visarionovič Staljin Strip Štampa Šund Stipe Šuvar Televizija Josip Broz Tito Lav Nikolajevič Tolstoj Velika Britanija Vojvodina Zabavna Muzika Zagreb Marija Jurić Zagorka Zagrebačka Škola Crtanog Filma

Uslovi prodaje prodavca

Pogledajte moje ostale aukcije na sledećim linkovima:

http://www.limundo.com/Clan/DjepetoPinokijevCale/SpisakAukcija

https://www.kupindo.com/Clan/DjepetoPinokijevCale/SpisakPredmeta

Prodavac

DjepetoPinokijevCale (6.204)

100% pozitivnih ocena u poslednjih 12 meseci

10.636 pozitivnih ocena

Beograd-Stari grad, Grad Beograd, Srbija

Svi predmeti prodavca
Predmet: 143587869