Prateća publikacija prvog Touch Me festivala iz 2005. na temu zloupotrebe informacija i inteligencije uključuje uvodne i teorijske tekstove te katalog umjetničkih radova. Eseji u zborniku obrađuju društvene žudnje, strahove i rizike unutar isprepletenih svijetova info- i biosfere, odnosno procesa moći informacijske organizacije suvremenog društva koja individualna ponašanja pretvara u podatke, kao i procese uzrokovane bioznanstvenim i biotehnološkim otkrićima.
SADRŽAJ
1. Uvod
Tomislav Medak & Petar Milat (Multimedijalni institut): O koristi i šteti inteligencije za život – 6
Kontejner: Vampiri, leptiri, ovce, zlatne djevojke, poluživa bića i drugi čudesni susreti – 16
Michael Moynihan: Pentti Linkola – 26
Pentti Linkola: Poplava ljudi – 28
Donna Kossy: Dobrovoljno izumiranje čovječanstva – 34
Nicolas Claux: Manifest vampira – 42
2. Umjetnici
Joe Davis & Molly Ferguson & Filip Heimann & Thomas Kaiser: Višekanalni audiomikroskop; Farma mikroorganizama; Slušljivi arhivi; Zlatna djevojka; Automobil-gitara – 50
Oliver Kunkel: Kutija s komarcima – 56
Siniša Labrović: stado.hr – 60
William Linn: Ratne igre – 64
Ivan Marušić Klif: Alo, alo – 68
Melville, St. Jacque-, Yona: LifeBoat – 70
Marta de Menezes: Priroda? – 74
Marnix de Nijs: Vibriranje Zagreba - Jezostroj – 78
NRD Van: NRD Kit – 82
Radical Software Group: Black Hawk Down (RSG-BLACK-1) – 86
Stahl Stenslie: S.U.F.I. - Suicide Fashion International predstavlja Ka-Boom kolekciju – 90
Zoran Todorović: Bez naziva ili Odsutni – 94
Polona Tratnik: Prijetnjom ugrožena intimnost – 98
3. Simpozij
Tomislav Medak & Petar Milat: Uvod – 104
Marie-Luise Angerer: Umjetnost i mediji u pokretu – 108
Oliver Razac: Reality TV i biopolitika – 130
Bojana Kunst: Bežične povezanosti: privlačnost, emocija, politika – 140
Matthew Fuller: Kompajliranje građana, medijske ekologije građana – 158
Eugene Thacker: Biomaterijalni rad i 'život sam' – 178
Critical Art Ensamble: Fuzzy biološka sabotaža – 198
Jens Hauser: Bios, tehne, logos: vremenu prilična umjetnička karijera – 216
Marta de Menezes: O pipetama i umjetničkim studijima: sjecišta umjetnosti i biologije – 234
Ionat Zurr & Oron Catts: Bežrtvena utopija ili bežrtvena hipokrizija? – 242
4. OutInOpen
Multimedjalni institut: Uvod – 254
Candida TV / Isnu TV / Kein TV: Telestreet ZG - D.I.Y. – 256
Time's Up: Osjetilni cirkus – 258
Autor/i Željko Blaće , Sunčica Ostoić , Olga Majcen
Preveo(la) Majda Jurić , Tomislav Medak
Nakladnik/ci KONTEJNER - Biro suvremene umjetničke prakse
Uvez meki
Godina izdanja 2005
Broj stranica 260
Format 22 x 15 cm
Touch Me je festival koji odnosu progresivne umjetnosti i znanosti pristupa iz tematske perspektive: svako izdanje posvećeno je jednoj specifičnoj problemskoj cjelini, a do sada se festival bavio inteligencijom i informacijom (2005.), užitkom (2008.), energijom (2011.), vremenom (2014.) i nevidljivim prirodnim pojavama (2017.)
Ideja koja stoji iza Touch Me festivala odnosi se na kritički pristup vrtoglavo brzom razvoju znanosti. U pozadini projekta nije ni znanstveni pesimizam ni znanstveni pozitivam, već istraživanje novih mogućnosti, rušenje paradigmi i postojećih modela, i beskompromisno promišljanje vizija budućnosti. Koncept zajednički svim festivalskim izdanjima stoga je svijet budućnosti i svijet postčovjeka, a u centru festivala su umjetničke prakse naglašeno eksperimentalnog karaktera, koje odražavaju i propituju znanstvena istraživanja i trendove. To znači da umjetnici koji se bave ovim tematskim okvirom u svom radu koriste znanost i nove tehnologije kako bi na radikalne i provokativne načine preispitali suvremenost i budućnost, pri čemu često zadiru i u područje etike i bioetike te raznih društvenih tabua.
Touch Me svojim nazivom ističe čestu interaktivnost i taktilnost umjetničkih radova koji se bave znanošću i novim tehnologijama, a koji su u fokusu ovog interdisciplinarnog festivala. Pomalo erotska konotacija u imenu upućuje također na suvremene teorije koje se referiraju na libidinoznu fantazmu kreativnosti i imerzivnost kao osobitost radova koji nastaju na razmeđi umjetnosti, znanosti i tehnologije. Uranjanje ljudskog tijela u umjetničke radove koji pružaju drugačije osjetilne senzacije i dovode u pitanje kanone ljudske percepcije, rušeći pritom umjetničke, znanstvene i etičke paradigme, osnovna je osobina ovog Kontejnerovog projekta.
Koncept festivala proizašao je iz potrebe prezentiranja međunarodne i mapiranja lokalne scene koja se bavi ovim područjem, uz kontekstualizaciju razvoja takve umjetničke produkcije i poticanje relevantnijeg teorijskog diskursa. Počevši kao ciklus izložbi i predavanja 2002. godine, Touch Me se od 2005. počinje odvijati u obliku trijenalnog festivala - u sklopu kojeg je prvi puta u Hrvatskoj prezentiran bio-art - koji surađuje s brojnim relevantnim Hrvatskim i svjetskim institucijama iz područja znanosti, poput CERN-a, ili Instituta za fiziku i Instituta Ruđer Bošković iz Zagreba.
RASPRODAJA KNJIGA PO POČETNOJ CENI OD 10 din!!! Naći ćete ih tako što kliknete na sve moje predmete, pa u meniju način kupovine SELEKTUJTE KVADRATIĆ AUKCIJA, i prikazaće Vam se svi predmeti sa početnom cenom od 10din.
Dodatno kada Vam se otvore aukcije kliknite na SORTIRAJ PO, pa izaberite ISTEKU NAJSKORIJE, i dobićete listu aukcija sa početnom od 10 dinara, po vremenu isteka.
Zbog perioda praznika vreme za realizovanje kupoprodaje može da se produži na do 20 dana.